Duża część osób, która zgłasza się do Kancelarii pyta, czy prowadząc w przeszłości jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG i mając długi z nią związane mogą ogłosić upadłość konsumencką.

Odpowiedź brzmi: tak, ale jest to nieco skomplikowane.

Były przedsiębiorca, będący osobą fizyczną może ogłosić upadłość konsumencką. W zasadzie upadłość konsumencką może ogłosić tylko konsument. Status konsumenta przedsiębiorca uzyskuje już następnego dnia po wykreśleniu działalności z CEIDG. Należy podkreślić, że upadłość konsumencką były przedsiębiorca może ogłosić tylko po zakończeniu działalności. Nie wystarczy samo zawieszenie działalności, czy też zaprzestanie jej wykonywania.

Przed nowelizacją przepisów, które weszły w życie po dniu 24 marca 2020 r. przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, jeśli miał długi, których nie był w stanie spłacać, zobowiązany był złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa w odpowiednim czasie, o którym bardzo często nie miał świadomości. Co więcej, nawet zakończenie działalności i wykreślenie wpisu z CEIDG nie sprawiało, że taka osoba mogła złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sąd w takiej sytuacji oddalał wniosek z uwagi na niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jako przedsiębiorca. Były przedsiębiorca musiał czekać aż 10 lat na możliwość ogłoszenia upadłości jako konsument. Były oczywiście wyjątki od tych zasad, jak względy słuszności lub humanitarne, ale przekonanie sądu do tychże względów i tym samym ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie było łatwe i w konsekwencji rzadko w praktyce stosowane.

Nasza Kancelaria z sukcesem prowadziła takie sprawy. Obecnie, po zmianie przepisów, kwestia ogłoszenia upadłości byłego przedsiębiorcy jest łatwiejsza, ale… więcej o tym przeczytasz w następnym wpisie.